Altronix AL600XB220 power supply charger 12v 24v uninterrupted ups
Make an offer:
Seller:
Viserion
Feedback:
398 0
Location:
83 more ads from this seller
Entered/Renewed:
3 weeks ago
Ad Views:
831
Viewing 1 of 1
Description
AL600XB220 power supply/charger uninterrupted ups
brand new, input 220v output 12 or 24v selectable.
If 24v selected 2 batteries have to be connected in series for charging.
Input
Nominal 220VAC (range 198VAC-256VAC), 50/60Hz, 1.5A.
Input fuse rated @ 5A/250V.
Output
12VDC or 24VDC selectable output.
6A continuous supply current.
Filtered and electronically regulated output.
Short circuit and thermal overload protection.
Battery Backup
Built-in charger for sealed lead acid or gel type batteries.
Automatic switch over to stand-by battery when AC fails.
Supervision
AC fail supervision (form "C" contacts).
Notification trigger is selectable for 30 seconds (factory set) or 6 hours.
Low battery supervision (form "C" contacts).
Battery presence supervision (form "C" contacts).
Visual Indicators
AC input, DC output and BAT trouble.
Altronix AL600XB220 power supply/charger converts a 220VAC, 50/60Hz input into a
single 12VDC or 24VDC output. It also offers a suite of features that includes AC fail